Enostavni seštevek, ki ocenjuje tveganje za možgansko kap in demenco
Singh SD et al. Front Neurol 2023 Dec 1
Pripravila: Maja Kojović, specialistka nevrologije
Demenca in možganska kap sta z starostjo povezane nevrološke bolezni, ki imata hude posledice. Zato želijo bolniki izvedeti, kaj lahko storijo za zaščito pred temi boleznimi. Skupina zdravnikov je razvila lestvico Brain Care Score (BCS), ki temelji na znanih spremenljivih dejavnikih tveganja, ki so dobro opredeljeni v dosedanjih epidemioloških študijah. V lestvici BCS so uteži ( 0-2) dodeljene: štirim telesnim dejavnikom (krvnemu tlaku, glikoliziranemu hemoglobinu, holesterolu in indeksu telesne mase), petim dejavnikom življenjskega sloga (prehrani, uživanju alkohola, kajenju, aerobni telesni aktivnosti in spanju) ter trem socialnim dejavnikom (stresu, socialnimi stiki in bolnikovem dojemanju smisla življenja). https://www.frontiersin.org/files/Articles/1291020/fneur-14-1291020-HTML/image_m/fneur-14-1291020-g001.jpg Nižji seštevek BCS (razpon 0-19) napoveduje večje tveganje.
Nato so raziskovalci preverili kako BCS napoveduje razvoj demence ali pojav možganske kapi. Uporabili so podatke britanske Biobanke, kohorte, ki jo je sestavljalo 398.900 preiskovancev, ki so ob začetku spremljana bili stari 40-69 let. V obdobju spremljanja, ki je trajalo v poprečju 13 let, se je nova demenca ali možganska kap pojavila pri približno 3 % posameznikov. S BCS so bile opredeljene osebe z največjim tveganjem za te posledice. Na primer, med tistimi, ki so bili ob začetku spremljanja mlajši od 50 let, je za 5 točk višji BCS napovedoval 59 % manjše tveganje za demenco in 48 % manjše tveganje za možgansko kap.
KOMENTAR
Nedvomno je, da je tveganje za demenco in možgansko kompleksno , vendar tudi odvisno od skupnih življenjskih in okoljskih dejavnikov. Enostavna ocena, ki se lahko izračuna na podlagi enostavno dostopnih informacij, in omogoča uporabo s strani samih bolnikov ali lečečih zdravnikov, bi se lahko uporabljala za oceno tveganja dveh najbolj pogostih nevroloških boleznih povezanih z staranjem. Na osnovi te ocene bi lahko bolnike vključili v intervencije za spreminjanje reverzibilnih dejavnikov tveganja. Ali bi ukrepi na podlagi takšnega točkovanja dejansko privedli do manjše pojavnosti demence in možganske kapi, še ne vemo.
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fneur.2023.1291020/full