Katera zdravila ovirajo sposobnost vožnje pri starostnikih?

Carr DB et al. JAMA Netw Open 2023 Sep

Pripravila:  Maja Kojović, specialistka nevrologije

Upad voznikovih spretnosti in povečana pogostnost prometnih nesreč sta povezana z starostjo. To se zgodi zaradi kroničnih zdravstvenih težav, poslabšanja vida in sluha ter zmanjšanja kognitivnih funkcij. V študiji  " Medication and Road Test Performance Among Cognitively Healthy Older Adults" so raziskovalci ocenjevali,  kako različne skupine zdravil vplivajo na izvedbo vožnje.  V študiji so sledili 198 starejšim odraslim (povprečna starost 73 let), ki niso kazali znakov demence, in jih spremljali v povprečju 6 let. Zdravnik je pridobil informacije o zdravilih, ki so jih udeleženci jemali v predhodnih  dveh tednih. Udeleženci so nato opravili vsaj dva cestna testa vožnje na standardizirani 12-kilometrski javni poti v prometu. Vožnjo je ocenjeval  profesionalni inštruktor vožnje, ki je vožnjo ocenil ocenil kot uspešno, nezadostno ali neuspešno.

Po prilagoditvi za številne sociodemografske faktorje, sočasne bolezni in ostrino vida, so udeleženci, ki so poročali o uporabi antidepresivov (SSRI ali SNRI), sedativov, hipnotikov ali nesteroidnih protivnetnih zdravil, 2- do 3-krat pogosteje prejeli oceno "neuspešno" ali "nezadostno". Nasprotno, pri udeležencih, ki so jemali hipolipemična zdravila, je bilo tveganje za neuspešen izid na testu vožnje manjše v primerjavi s kontrolno skupino. Pri antihistaminikih, antiholinergikih, simpatikomimetikih, antikoagulantih ali antiagregacijskih zdravilih ni bila ugotovljena pomembna povezava z uspešnostjo vožnje.

KOMENTAR

Rezultati glede antidepresivov, sedativov in hipnotikov so pričakovani zaradi njihovih znanih psihotropnih učinkov. Presenetljiva pa je odsotnost vpliva antiholinergičnih zdravil in antihistaminikov. Mogoče je, da je število udeležencev, ki so jemali ta zdravila, bilo premajhno za opazen učinek, in bi bolj občutljivo merilo, kot je naturalistična vožnja, morda zaznalo subtilnejše motnje. Nepričakovana je povezanost z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili, vendar bi to lahko bilo posledica njihovih neželenih učinkov, kot so omotica, vrtoglavica ali motnje vida . Izsledki te študije bi lahko vplivali na odločitve zdravnikov pri predpisovanju zdravil, ki vplivajo na sposobnost vožnje.

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2809967