Nikotinski obliži niso upočasnili napredovanja Parkinsonove bolezni

Oertel WH et al., NEJM Evidence, 2023 August

Pripravila: Maja Kojović, specialistka nevrologije

Še vedno je nejasno, zakaj kadilci bolj redko zbolijo s Parkinsonovo boleznjo (PB), kot nekadilci. Ena od možnih razlag je nevroptotektivni učinek  nikotina v cigaretah. Študija  " Transdermal Nicotine Treatment and Progression of Early Parkinson’s Disease"  je bila randomizirana, dvojno slepa, multicentrična raziskava transdermalnega nikotinskega obliža (do 28 mg dnevno), v primerjavi s placebo obližem. Vključenih je bilo 163 bolnikov z zgodnjo PB, ki še niso bili zdravljeni z dopaminergičnimi zdravili ( z izjemo MAO-B inhibitorja razegilina). Primarni izid je bila sprememba skupnega UPDRS skora po 60 tednih ( 52 tednov terapije plus 8 tednov "wash-out" obdobja). Sekundarni izid je bila sprememba skupnega UPDRS skora po 52 tednih.

UPDRS skor se je v skupini s placebom poslabšal za 3,5 točke, v skupini z nikotinom pa za 6,0 točk. Analiza sekundarnega izida pri 138 udeležencih je pokazala podobno, in sicer poslabšanje za 5,4 točke v skupini s placebom in za 9,1 točke v skupini z nikotinom. Najpogostejši neželeni učinki so bili kožne spremembe povezane z obliži. Čeprav so bolniki ob vključitvi v študijo  bili brez dopaminergičnih zdravil, je 35 % moralo tekom študije začeti zdravljenje.

KOMENTAR

V tej študiji transdermalni nikotinski obliž ni upočasnil napredovanja parkinsonskih simptomov pri bolnikih z zgodnjo PB. Rezultati torej kažejo, da nikotin v odmerkih do 28 mg/dan ne deluje nevroprotektivno. Prav nasprotno,  nakazal se je zaskrbljujoč trend poslabšanja simptomov PB v nikotinski skupini.

https://evidence.nejm.org/doi/10.1056/EVIDoa2200311