Tanjšanje mrežnice kot zgodnja značilnost Parkinsonove bolezni

Wagner SK et al. Neurology 2023 Aug 21

Pripravila:  Maja Kojović, specialistka nevrologije

Spremembe na  mrežnici so lahko povezane  s Parkinsonovo boleznijo (PB). V študiji  " Retinal optical coherence tomography features associated with incident and prevalent Parkinson's  disease" so raziskovalci s pomočjo optične koherentne tomografije (OCT),  primerjali integriteto notranjih plasti mrežnice med 700 bolniki z znano PB  in  105.770 kontrolnimi osebami brez PB. Analizirali so debelino plasti makularnih živčnih vlaken mrežnice (mRNFL), plasti ganglijskih celic (GCL) , notranje pleksiformne plasti (GCIPL) in notranje jedrne plasti (INL).

Poleg tega so  avtorji v drugi javno dostopni bazi podatkov ( britanski biobanki), preverili ali so spremembe na mrežnici že prisotne pri osebah, ki v času OCT meritev niso imeli diagnoze PB, ampak so jo  razvile pozneje.

Ugotovili so, da so pri bolnikih s PB  plasti mrežnice GCIPL in INL tanjše, kot pri osebah brez PB. Povsem nova najdba je, da so tanjše plasti mrežnice bile opazne tudi pri posameznikih, pri katerih se je PB  na novo pojavila kasneje, in sicer v povprečju več kot 7 let  po slikanja mrežnice.

KOMENTAR

Mrežnica, ki  je neinvazivno okno vpogleda v centralno živčevje , je v zadnjih letih pritegnila veliko pozornosti pri raziskavah  nevrodegenerativnih bolezni. Za to je zaslužna OCT, neinvazivna optična slikovna tehnika, ki omogoča kvantitativno slikanje mikrostrukture mrežnice.

Ta študija je potrdila, da bolniki s PB imajo  zmanjšano debelino mrežnice, kar je že bilo nakazano v prejšnjih študijah.  Nova ugotovitev je, da je stanjšana mrežnica zaznavna že  v preklničnem stadiju bolezni, že leta  preden se pojavijo  motorični simptomi bolezni. Debelina mrežnice se tako ponuja kot potencialni biomarker nevrodegenerativnega procesa PB.

https://www.neurology.org/doi/10.1212/WNL.0000000000207727