Vpliv različnih načinov hujšanja na idiopatsko intrakranialno hipertenzijo
Abbott S et al. Neurology 2023 Nov 21
Pripravila: Maja Kojović, specialistka nevrologije
Pri bolnikih z idiopatsko intrakranialno hipertenzijo (IIH) obstaja jasna povezava med telesno težo in intrakranialnim tlakom (IKT). Zmanjšanje telesne teže zniža intrakranialni pritisk in izboljša klinični potek IIH. Čeprav obstaja več intervencij za zmanjšanje telesne teže, ni jasno, kateri od ukrepov je najučinkovitejši pri doseganju pomembnega in trajnega izboljšanja simptomov IIH.
Britanski raziskovalci so se lotili sistematičnega pregleda razpoložljivih dokazov. Analizirali so podatke iz osem študij (n = 122 udeležencev), ki so poročale o bariatričnih kirurških posegih in 12 študij (n = 374 udeležencev), ki so poročale o spremembah življenjskega sloga , le te so vkjučevale zgolj dieto ali pa večkomponentne pristope, ki obsegajo dieto, telesno aktivnost in vedenjske intervencije.
Bariatrična kirurgija se je izkazala za najučinkovitejšo pri zmanjševanju telesne teže, ki je po 24 mesecih spremljanja, povprečno znašalo 27.2 kg . Nasprotno, zgolj dieta ni prinesla pomembnega zmanjšanja telesne teže. Šestmesečna večkomponentna intervencija spremembe življenjskega sloga je povzročila povprečno izgubo telesne teže 3,5 kg, oz. 7,5 kg pri udeležencih, ki so dodatno jemali acetazolamid. Dvanajstmesečna večkomponentna intervencija spremembe življenjskega sloga pa ni povzročila pomembnega zmanjšanja telesne teže po 12 ali 24 mesecih spremljanja.
Bariatrična kirurgija je tudi povzročila največje povprečno znižanje IKT (-11,9 cm H2O). Po učinkovitosti ji je sledila je večkomponentna intervencija spremembe življenjskega sloga + acetazolamid (-11,2 cm H2O) , nato pa nizkokalorična dieta (-8,0 cm H2O). Najmanjše zmanjšanje IKT se je pokazalo 24 mesecev po zaključku 12-mesečne večkomponentne intervencije spremembe življenjskega sloga.
Na podlagi teh podatkov avtorji priporočajo, da se pri ženskah z IIH in indeksom telesne mase nad 35 kg/m2 razmisli o bariatrični operaciji.
KOMENTAR
Ugotovitev sistematičnega pregleda literature je, da je bariatrična kirurgija najučinkovitejša intervencija za dosego pomembnega hujšanja in trajnega zmanjšanja intrakranialnega tlaka pri IIH, medtem ko je hujšanje ob spremembi življenjskega sloga najmanj učinkovito. Avtorji se sicer osredotočajo na učinkovitost in ob tem ne navajajo ugotovitev glede varnosti posameznih posegov, kar je presenetljivo, saj je to bistveni dejavnik pri kliničnem odločanju. Pomanjkljivost te študije je, da zaradi omejenosti podatkov, ni vključila agonistov receptorjev GLP-1, ki predstavljajo pomembno spremembo v pristopu k zdravljenju IIH. Zato je treba v klinični praksi z odločitvijo o priporočilu za bariatrično kirurgijo počakati.
https://www.neurology.org/doi/10.1212/WNL.0000000000207866